Univerzálna tekutá guma Canada Rubber

Zistite viac o tekutej gume Canada Rubber N500 a prečítajte si zopár praktických rád pri jej použití.

Je univerzálny materiál na báze modifikovaného asfaltu ochraňujúci stavebné, ale aj iné konštrukcie proti vode, oceľové konštrukcie proti korózii či súčasti strojov proti chemickým vplyvom už vyše 30 rokov. Vďaka svojej UV stabilite sú to obzvlášť exponované konštrukcie, striedavo namáhané slnkom a dažďom,  ale tiež napr. základy stavieb či najrozličnejšie stavebné detaily. Oceníte ho najmä pri členitých detailoch,  kde pri aplikácii výrazne šetrí čas.  Je to ideálny produkt pre izolácie v domácich podmienkach. Vďaka vysokej priľnavosti, tekutej, ale hustej  konzistencii ho môže aplikovať úplne každý bez potreby použitia špeciálneho vybavenia. Jednovrstvová aplikácia podstatne skracuje čas aplikácie a uľahčuje prácu, Canada Rubber je jednozložkový hotový produkt, pripravený hneď na prácu. Je úspešne použiteľný do izolácie spojov izolačných asfaltových pásov, spojov plechov, okolo strešných okien, okolo dažďových vpustí, svetlíkov,  ventilačných otvorov a parapetov, kúpeľní, je kompatibilný so všetkými bežne vyskytujúcimi sa stavebnými materiálmi. Či už je to betón, tehla, bitúmenové výrobky, kovy, plasty, drevo či dokonca sklo. Je šetrný k životnému prostrediu, neobsahuje agresívne rozpúšťadlá, nezapácha, je riediteľný vodou. Pre dokonalú priľnavosť použite penetračný náter Canada Rubber P100. Canada Rubber je certifikovaný na pitnú vodu, čiže s týmto produktom je možné izolovať aj vodné nádrže či zásobníky na vodu.

Skvelá priľnavosť

Vynikajúca priľnavosť a elasticita produktu Canada Rubber N500 dovoľuje získať trvalú vrstvu,  ktorá dokonale prilieha ku všetkým bežným druhom stavebných povrchov a pracuje spolu s nimi. Rozťažnosť až 900% a po natiahnutí až 95%ná návratnosť do pôvodného stavu. Materiál sa neodlepuje a nepraská ani po rokoch, pokiaľ  na neho nevplývajú iné statické faktory. Je odolný voči prepichnutiu. Materiál Canada Rubber N500 prenikne do každej trhlinky a vyplní spoje všetkých materiálov. Canada Rubber N500 je odolný voči UV žiareniu,  vďaka čomu je možné ho použiť aj ako do vonkajších priestorov, tak aj do vnútorných priestorov budov bez rizika poškodenia mrazom alebo slnkom. Tepelné cyklovanie dobre znáša.

Materiál zhodný s Európskou normou EN 15814:2011 :2014

Trieda odolnosti voči ohňu B v súlade s PN-EN 13501-5 :2010

Použitie:

Na materiály ako je betón, plech, asfaltový pás, azbest a pod., základy budov,  steny, stropy, kúpeľne a sprchovacie kúty (podklad omietka či stavebné lepidlo - kleber, tehla atď), potrubia, kovové konštrukcie (antikorózny náter), vodné príslušenstvo (zariadenie), priehrady, rybníky, nádrže, bazény, terasy, balkóny a loggie,  cesty a chodníky, parkoviská, prístavy, paluby a plášte lodí, skleníky, aplikuje sa na všetky  bežne používané stavebné materiály. Ideálne použiteľný všade tam, kde sú štruktúrou členité detaily či ťažko prístupné miesta alebo pri hydroizolačne ťažko ošetriteľných miest, ako prestupy potrubí cez obvodové steny pivníc namáhané zemnou vlhkosťou a hlavne dažďovou či podzemnou vodou. Vrstva tekutej gumy tiež redukuje hluk a vibrácie.

Príprava podkladu:

Podklad, na ktorý chceme nanášať tekutú gumu, musí byť čistý, suchý, prípadne mierne zvlhnutý,  bez prachu, mastnôt alebo voľných častíc. Odporúčame pri aplikácii na betónový podklad použiť  penetračný náter P100, zlepší vlastnosti povrchu pred nanesením tekutej gumy, suchý behom pár minút. Extrémne poškodený povrch (diery a trhliny väčšie ako 3mm) je nutné vytmeliť (Canada Rubber T1000 je špachtľová guma na tento účel, je ešte hustejšia, ako Canada Rubber N500) alebo je možné ich prekryť vystužovacou textíliou v kombinácii s tekutou hydroizoláciou Canada Rubber N500. Kovové prvky  je nutné zbaviť priemyselných mazadiel, hrdze, starých náterov a nečistôt tlakovou vodou,  v kombinácii s priemyselnými rozpúšťadlami. Ostré rohy je potrebné zaobliť.

Aplikácia:

Jednozložková tekutá hydroizolácia Canada Rubber je po otvorení hneď pripravená na použitie, netreba ju riediť ani premiešavať viac zložiek. Nanáša sa na vopred pripravený  podklad štetcom alebo valčekom. V prípade potreby sa aplikuje druhá vrstva po vyschnutí prvej.  Aplikáciu je možné vykonávať pri teplotách povrchu vyšších ako +5 °C. Vďaka konzistencii tekutej gumy je možné v jednej vrstve dosiahnuť potrebnú predpísanú minimálnu hrúbku 1mm. Hrúbka závisí od konkrétneho
použitia a od účelu. Do rohov, kútov, spojov, prasklín, poškodení a ďalších rizikových miest je nutné vložiť výstužnú textíliu. Tá jednak spevní kritický detail a jednak umožní naniesť do náročného detailu viac materiálu pre sťažené podmienky v takomto detaile.

Spotreba: Cca 0,5 – 2kg/m2 v závislosti od druhu podkladu a hrúbky nanášanej vrstvy. Od veľmi  hladkých povrchov (napríklad lakovaný či nový plech – 0,5kg/m2 po extra hrboľaté povrchy,  napr. OSB dosky – 2kg/m2). Pre riadnu funkčnú spojitú hydroizolačnú vrstvu na bežnom stavebnom povrchu  (betón, IPA…) v hrúbke aspoň 1mm treba uvažovať spotrebu cca 1kg/m2.

Náradie a pár praktických rád:

Najčastejšie používaným náradím je plochý štetec. Pre natieranie plôch sa hodí široký, aspoň 100mm a viac, pre detaily a horšie prístupné miesta užší. Univerzálny je cca so šírkou 60mm. Typ štetín nie je rozhodujúci, štetce sa dajú použiť jednorazovo. Pokiaľ budete natierať v priebehu viacerých dní, štetce treba uskladniť ponorené v tekutej gume, ak zaschnú, treba použiť nové. Štetec pri aplikácii nevytierame dosucha, tekutá guma je hydroizolácia, nie farba, nezabúdajme, že aplikujeme hydroizolačnú vrstvu. Pre riadnu funkčnú spojitú hydroizolačnú vrstvu na bežnom stavebnom povrchu  (betón, IPA…) v hrúbke aspoň 1mm treba uvažovať spotrebu cca 1kg/m2. Pri tenších vrstvách podľa typu podkladu, na ktorý je tekutá guma nanesená, nemusí byť zaručená dlhodobá ochrana proti vode.

Pre nanášanie valčekom platí prakticky to isté, pre plochy je vhodný veľký valček, napr. šírky 25cm s teleskopickou rúčkou, pre detaily a líniové páskovanie spojov sa hodí malý 10cm široký valček. Materiál valčeka nie je rozhodujúci, najviac sa ale osvedčili moltoprenové valčeky (z materiálu ako špongia), ale dá sa použiť akýkoľvek valček. Valček je jednorazový, odporúčame po aplikácii dať dole z rúčky a vyhodiť. Ak zaschne na rúčke, čistenie bude náročné alebo sa bude musieť použiť nový valček aj s novou rúčkou. Tekutá guma sa dá aplikovať aj penovou či gumenou stierkou, tento spôsob je však vhodný len pre rovinaté povrchy bez lokálnych nerovností.

Určite odporúčame použiť aspoň jednorazové gumené rukavice. Ak sa predsa len od tekutej gumy ušpiníte, odstrániť sa dá riedidlom alebo technickým benzínom. Ak sa dostane na odev či pracovné oblečenie, je to navždy.

Ako sa Canada Rubber N500 líši od ostatných produktov Canada Rubber? Tu je stručné porovnanie:

Canada Rubber P100 - penetračný náter pod asfaltové hydroizolácie. Odporúčame predovšetkým na minerálne podklady ako je betón, ale použiť sa môže všeobecne aj na polyuretán, polystyrén, betón, ľahký betón, tehly, drevo, kov, sadrokartón. Balenie 5kg a 10kg.

Canada Rubber N300 - použitie obzvlášť pre konštrukcie, ktoré budú zakryté (na rozdiel od Canada Rubber N500 nie je UV-stabilný), čiže izolácie spodných stavieb, do kúpeľní pod obklady alebo všeobecne miesta, ktoré nie sú vystavené priamemu slnečnému žiareniu. Potrebné nanášať vo viacerých vrstvách pre dosiahnutie potrebnej hrúbky izolácie. Ďalší náter je možné naniesť po úplnom zaschnutí predošlého náteru. Balenie 5kg a 10kg.

Canada Rubber N500 - univerzálne použitie na všetky stavebné detaily, materiál je UV-stabilný. Svojou konzistenciou umožní natrieť hydroizolačnú vrstvu ihneď ako finálnu, s dostatočnou hrúbkou (záleží od konkrétneho použitia), čím výrazne šetrí čas aplikácie a potreby natierať viac vrstiev. Balenie 5kg a 10kg.

Canada Rubber T1000 - tekutá tzv. ,,špachtľová,, guma s veľmi hustou konzistenciou (vyššou viskozitou) je určená pre opravy väčších porúch a trhlín viac ako 5mm širokých. Nanáša sa špachtľou, prípadne s vyššou prácnosťou štetcom. Možnosť použitia na veľmi členitých zvislých detailoch, nesteká ako iné materiály. Balenie 5kg.

Pozor: Pri opravách pomocou tekutej gumy Canada Rubber je nutné použiť vystužovaciu textíliu na trhliny, praskliny, rohy a kúty, spoje rôznych materiálov či spoje, kde sa predpokladá zvýšené pnutie. Ak sa tekutá guma aplikuje celoplošne, tak predtým treba takéto kritické miesta vystužiť. V ponuke nájdete vystužovaciu textíliu 10cm alebo vystužovaciu textíliu 15cm.