Čo je TPO?

TPO je skratka pre termoplastický polyolefín a je to typ polymérovej jednovrstvovej membrány, ktorá využíva horúci vzduch na tepelné zváranie. Tento typ membrány bol pôvodne vyvinutý v 80-tych rokoch a v súčasnosti sa TPO fólia stáva vrcholom inovácií v odvetví strešných krytín a hydroizolácií.

 

Aké sú výhody TPO?

V porovnaní s iným typom membrán spája TPO niekoľko výhod, napríklad neobsahuje žiadne toxické alebo nebezpečné zložky a preto je šetrná k životnému prostrediu. Vďaka svojim vlastnostiam a energetickej efektívnosti prostredníctvom farby, vo svetlej farbe TPO odráža slnečné žiarenie, čoho výsledkom je znížená teplota strechy a lepšia tepelná pohoda v interiéri (svetlosivá SRI 62 | biela SRI 106 ).

TPO membrány sú tiež plne recyklovateľné, takže dopad na životné prostredie je minimálny, no jednou z najlepších vlastností je fakt, že TPO neobsahuje zmäkčovadlá na to, aby boli flexibilné, ako napríklad PVC membrány. 

Štruktúra polyolefínu je flexibilná a zostane flexibilná počas celého životného cyklu, pričom má jedinečné výhody a to trvanlivosť membrány.

 

Sú všetky TPO membrány rovnaké?

Nie, každý výrobca má svoj vlastný recept so špecifickými prísadami a prísadami, ktoré z každej značky robia nevyhnutne odlišný produkt.

Jedným z najdôležitejších rozdielov je typ polyméru použitého na výrobu produktu. Môže byť na báze PE (polyetylén) alebo PP (polypropylén). Membrány KÖSTER TPO sú na báze PE, ale vo svojej receptúre obsahujú aj niekoľko ďalších prvkov, ktoré zvyšujú jej výkon a ponúkajú trhu membránu prémiovej kvality.

Aký je rozdiel medzi KÖSTER TPO PE a inými TPO PP?

Okrem chemických rozdielov medzi týmito dvoma typmi polymérov je dôležité vysvetliť praktické výhody PE v porovnaní s PP.

PE je veľmi flexibilný, ale zároveň kombinuje veľmi vysokú pevnosť v ťahu a odolnosť proti oderu, vďaka čomu je tou správnou voľbou pre strešnú membránu, ktorá musí byť odolná, ale zároveň veľmi flexibilná. Ďalšou dôležitou výhodou je, že PE je odolnejší voči UV žiareniu ako PP. To je tiež dôležité pre strešnú fóliu, keďže bežne býva vystavená priamemu slnečnému žiareniu.
Pokiaľ ide o teploty, PE je najlepší polymér, ktorý odoláva extrémnym teplotám. Najmä nízke teploty môžu byť pre plasty veľmi škodlivé. Keď sa teplota zníži, väčšina polymérov začne tuhnúť a prechádzajú tým, čo je známe ako „sklenený prechod“, aby sa stali efektívne sklovitými pevnými látkami so všetkými vlastnosťami skla, takže sa stávajú veľmi tvrdými a tiež veľmi krehkými, čo spôsobuje praskliny v membráne. 

So skleným prechodom okolo -100 ºC je membrána na báze PE najlepšou voľbou na odolnosť voči nízkym alebo extrémne nízkym teplotám, takže môžeme povedať, že je to zďaleka najlepšia voľba pre podnebie s nízkou teplotou.
Vysoké teploty môžu tiež spôsobiť predčasné mäknutie materiálov a stratu ich vlastností. Ako teplota stúpa, polyméry mäknú a strácajú svoju schopnosť odolávať mechanickému vplyvu a ak sú namáhané, môžu ľahko prasknúť. V tomto konkrétnom prípade, ktorý PE KÖSTER používa, má bod mäknutia podobný PP, ale lepší ako iné typy membrán, ako je PVC alebo bitúmen.

To znamená, že PE môže lepšie odolávať širšej amplitúde teplôt ako iný materiál používaný na výrobu hydroizolačných a strešných membrán.
Ďalším dôležitým aspektom je, že strešné materiály sú bežne vystavené chemickým a znečisteným agresiám, a to predstavuje ďalšiu výhodu PE, že je odolný voči takmer všetkým polárnym rozpúšťadlám, ako sú kyseliny, zásady, alkoholy a oleje.

 

Prečo si vybrať TPO membránu od KÖSTER?

KÖSTER je jedným z mála najstarších výrobcov TPO na svete a má takmer 30-ročné skúsenosti s výrobou jednovrstvových termoplastických strešných krytín a hydroizolačných fólií. Okrem všeobecných výhod všetkých TPO membrán KÖSTER pridáva hodnotu aj tým, že ako jeden z mála vyrába TPO na báze PE so všetkými jeho výhodami (väčšina známych konkurentov vyrába TPO na báze PP).
Na rozdiel od konkurencie sú vrchné aj spodné vrstvy vyrobené z rovnako kvalitného materiálu, ktorý dodáva membráne dokonalú UV stabilitu v celej hrúbke a zaisťuje čo najdokonalejšie a homogénne spojenie zvarov.

 

Sú membrány KÖSTER TPO použiteľné iba na strechách?

Nie, membrány KÖSTER TPO ako hydroizolačný materiál je možné použiť aj v iných oblastiach, ale vďaka svojim vlastnostiam sa väčšinou používajú tradične na ploché strechy, najmä preto, že ide o najnáročnejšiu oblasť v stavebníctve. Membrány KÖSTER TPO sa tiež používajú v nádržiach na pitnú vodu, nádržiach na úpravu vody, podzemných konštrukciách, ako sú tunely alebo pivnice, a na širokú škálu techník aplikácie striech ako je voľne položený systém pod zelené/záhradné strechy, mechanicky upevnený systém, systém lepenia lepidlom a dokonca aj špeciálna samolepiaca membrána s názvom KÖSTER TPO SK.

Môžu sa membrány KÖSTER TPO použiť na zelené strechy?

Áno. Fólie KÖSTER TPO sú ideálne pre zelené strechy vďaka svojej mimoriadnej odolnosti a bezpečnej montáži. Okrem toho membrány KÖSTER TPO neobsahujú prchavé zmäkčovadlá. Sú úplne bez biocídov a sú odolné voči prerastaniu koreňov. Boli testované na odolnosť koreňov podľa takzvanej FLL metódy. 

Ide o náročný test realizovaný v priebehu dvoch rokov. Skúška FLL sa vyžaduje pri použití hydroizolačných fólií na zelených strechách. FLL je výskumná spoločnosť rozvoja a dizajnu krajiny v Bonne, ktorá vyvinula podmienky tohto testu. Podľa metódy FLL (2008) boli membrány KÖSTER TPO schválené ako odolné proti prerastaniu koreňov Univerzitou aplikovaných vied vo Weihenstephan-Triesdorf, Inštitút záhradníctva.